ریز مغذی ها

ریز مغذی چیست؟

E5YR8NwROGd1AAAAAElFTkSuQmCC

ریز مغذی ها نیز مثل دیگر مواد غذایی مورد نیاز بدن هستند و بدن نمی تواند سوخت و ساز طبیعی داشته باشد اگر آنها وجود نداشته باشند .فرق ریز مغذی ها با دیگر مواد غذایی در مقدار نیاز بدنبه این ریز مغذی ها میباشد. هر چند بدن به مقدار بسیار ناچیزی از آنها نیاز دارد ولی کمبود این ریز مغذی ها سبب بروز اختلالاتی در بدن می شود .قیمت ریز مغذی های دام و طیوربا توجه به قیمت بسیار بالای این مواد نسبت به سایر خوراک های مصرف شده در جیره، دسترسی به یک منبع قابل اعتماد برای آگاهی از قیمت ها بسیار ضروری میباشد. 

ریز مغذی های دام و طیور

تفاوت ریز مغذی ها با دیگر مواد غذایی در مقدار نیاز بدن به آنها است. هر چند بدن به مقدار کمی از آنها نیاز دارد اما کمبود آنها موجب بروز اختلالاتی در بدن می گردد.

اسیدهای آمینه

در نگاه اول اسید های آمینه به عنوان واحد سازنده پروتئین در جیره های غذایی شناخته می شوند اما علاوه بر این نقش مهم اسیدهای آمینه خواص دیگری نیز دارند که در ادامه به آن پرداخته شده است.

نقش متیونین و سیستئین در تغذیه طیور

یکی از اسیدهای آمینه که در جیره های مبتنی بر سویا و ذرت نقش مهمی دارد، متیونین است. کمبود این اسید آمینه در تغذیه طیور سبب می شود میزان مصرف خوراک کاهش یابد.

به منظور داشتن ضریب تبدیل مناسب باید به میزان مصرف متیونین و سیستئین توجه ویژه داشت. کمبود مقدار متیونین در جیره سبب می شود میزان مصرف خوراک افزایش یابد و در نتیجه ضریب تبدیل افزایش خواهد یافت.

نقش تریپتوفان در تغذیه طیور

تریپتوفان یکی دیگر از اسیدهای آمینه مهم در جیره های غذایی است. کمبود تریپتوفان بر رفتار پرنده بسیار تاثیر داشته و موجب عصبانی شدن آن می شود. همچنین به منظور فعالیت لنفوسیت ها و ماکروفاژها تریپتوفان بسیار لازم است.

نقش گلوتامین در تغذیه طیور

گلوتامین نسبت به دیگر اسیدهای آمینه در بدن بیشتر است. این اسید آمینه ضمن نقش مهم در سیستم ایمنی بدن، در سنتز پروتئین در بدن نیز ایفای نقش دارد.

نقش لیزین در تغذیه طیور

کمبود لیزین ممکن است موجب کاهش جذب مواد مغذی از روده ها گردد. زیرا لیزین بر طول ویلی ها در روده تاثیر گذار است. همچنین میزان ناکافی لیزین موجب پایین آمدن ایمنی سلولی در جوجه ها می شود.

نقش آرژنین در تغذیه طیور

آرژنین از اسیدهای آمینه ای است که طیور کاملا به آن وابسته هستند. این اسید آمینه در ساخت اکسید نیتریک نقش دارد. آرژنین ضمن دارا بودن خاصیت ضد توموری در پاسخ به عفونت ویروسی نیز نقش دارد.

نقش تریپتوفان در تغذیه طیور

تریپتوفان یکی دیگر از اسیدهای آمینه مهم در جیره های غذایی است. کمبود تریپتوفان بر رفتار پرنده بسیار تاثیر داشته و موجب عصبانی شدن آن می شود. همچنین به منظور فعالیت لنفوسیت ها و ماکروفاژها تریپتوفان بسیار لازم است.

بازدیدها: 9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *